Co wychodzi taniej pellet czy ekogroszek?

Energia to jeden z elementów, który ma ogromny wpływ na nasze życie. Prowadzenie domu, firmy czy wykonywanie jakichkolwiek prac wymaga dużej ilości energii. Dlatego tak ważne jest, aby korzystać z najlepszej i najbardziej ekonomicznej formy energii. A jaką formę energii wybrać? Czy lepiej kupić pellet, czy może ekogroszek? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie w dzisiejszym artykule.

Żeby odpowiedzieć na to pytanie, przeanalizujmy koszty ogrzewania. Różne źródła podają odmienne wartości, ale ekogroszek wypada na tle pelletu taniej. Dla ekogroszku koszty ogrzewania wynoszą 0,19 zł/kWh, zaś dla pelletu: 0,26 zł/kWh. Ponieważ jest to spora różnica, możemy z całą pewnością stwierdzić, że lepiej ogrzewać się ekogroszkiem niż pelletem.

Czy pellet się opłaca 2022?

Wciąż tak, ale opłacalność jest mniejsza niż w 2020 roku. To spowodowane jest przede wszystkim tym, że ceny pelletu cały czas rosną – szczególnie w ostatnich miesiącach. W 2020 roku pellet kosztował średnio 800-900 zł za tonę, natomiast w 2022 ceny pelletu rosną nawet z miesiąca na miesiąc. Na początku roku można było kupić tonę pelletu za 1500 zł, a już w kwietniu cena ta wynosiła 1800 zł.

Czy cena pelletu spadnie 2022?

W ostatnim czasie cena pelletu znacznie wzrosła, jednak niektórzy uważają, że spadnie ona w kolejnym roku. W 2021 roku za tonę trzeba było zapłacić ok. 900 złotych, na początku 2022 roku już 1500 złotych, a pod koniec pierwszego kwartału 1800 zł. Dlaczego tak się dzieje?

Wiele osób uważa, że cena pelletu powinna spaść ze względu na to, że stosowanie biomasy do produkcji energii jest bardziej ekologiczne niż stosowanie innych źródeł energii. Ponadto produkcja pelletu jest mniej intensywna energetycznie i nie wymaga dużych ilości wody. Z drugiej strony jednak, cena pelletu może nadal rosnąć ze względu na to, że coraz więcej ludzi decyduje się na korzystanie z tego rodzaju biomasy.

Czy można palic pelletem zamiast ekogroszku?

Producenci kotłow nowszej generacji stwierdzaja jednym glosem: TAK, palenie pelletem w piecu na ekogroszek jest możliwe. Konieczne bedzie jednak odpowiednie przygotowanie kotła do zmiany paliwa. Jak to zrobic? Najwazniejsza jest czystość – konieczne jest oczyszczenie komina oraz dokładne umycie rur doprowadzających powietrze (zarówno wewnatrz, jak i na zewnątrz). Warto także wymienić filtry.
Następny etap to dostosowanie mocy – nowe kotły maja z reguły regulacje mocy, dzięki czemu można je swobodnie dostosować do rodzaju opału. Pamiętaj także o tym, aby regularnie czyścić rury i komin – ze względu na to, że pellet ma tendencje do kumulowania się, a nagromadzenie się sadzy moze byc przyczyna awarii.

Zobacz także:  Jak się rozkłada ogrzewanie podłogowe?

Czy opłaca się palić peletem?

Jest to pytanie, na które trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Wszystko zależy od wielu czynników takich jak: cena pelletu, cena innych rodzajów opału, izolacja domu, sposób ogrzewania i wiele innych. Jednak ze względu na mniejszą kaloryczność ogrzewanie pelletem wyjdzie nieco drożej niż węglem, ale jest bardziej ekologiczne, a oto właśnie chodzi. Podusmowując, ze względu na wartość opałową surowca oraz ceny za tonę, ogrzewanie pelletem jest droższe niż ogrzewanie węglem, ale tańsze niż gazem lub prądem.

Jaki piec kupić w 2022 roku?

Odpowiedź jest prosta – Buderus Logamax PLUS GB 062-24KV2. Konstrukcja tego modelu opiera się na sprawdzonej i przetestowanej technologii kondensacyjnej, która gwarantuje wysoki stopień efektywności cieplnej (114%). Dodatkowa izolacja i uszczelka w komorze spalania gwarantują optymalną eksploatację pieca, a także bezpieczeństwo użytkowników. Model ten posiada też szeroki zakres modulacji mocy kotła od 3 do 25,6 kW. Warto dodać, że to piec wiszący, co oznacza, że nie będzie zajmował dużo miejsca wewnątrz domu.

Ile potrzeba pellet na ogrzewanie domu 120m2?

Za ogrzewanie domu jednorodzinnego o powierzchni 120m², który jest nieocieplony, a jego zapotrzebowanie na ciepło wynosi 200 Kwh/m2 rocznie, kosztuje 2850 – 3800 zł.

Ile pelletu do ogrzania domu 100m2?

Jeśli dokładnie 2-3 tony to ile kosztuje? ze względu na szacunki i różnice w jakości pelletu cena za ogrzanie może się również różnić. Cena pelletu drzewnego może sięgać nawet 650 zł/tona – jeśli kupujemy go bezpośrednio od producenta lub 550-600 zł/tona – jeśli kupimy hurtowo. Cena ta jest więc wyliczona dla domu o powierzchni 100m2 i średnim zapotrzebowaniu na ciepło.

Czy rząd dopłaci do pelletu?

Wreszcie będzie można dofinansować ogrzewanie domu peletem. Ustawa, która weszła w życie 17 września 2019 roku daje możliwość ubiegania się o dopłatę na zakup i instalację kotła na pellet lub piece na pellet. Dopłaty obejmują także zakup i instalację dodatkowego akumulatora ciepła (tak zwanego bufora). Najważniejsze informacje o dopłatach:
– Pellet – to biomasa, którą produkuje się ze sprasowanych wiórków i trocin drzewnych. Znakomicie nadaje się do ogrzewania domów ponieważ pali się bardzo długo, a jego spalanie jest ekologiczne.
– Dofinansowanie obejmuje zarówno kotły na pellet, piece na pellet jak i dodatkowe akumulatory ciepła – tzw. bufory[1].
– Aby skorzystać z programu „Czyste Powietrze” musimy mieszkać w gminach przystosowanych do tego programu czyli mamy podpisaną umowę z Wojewodą Mazowieckim lub Małopolskim na realizację tego programu[2].
– Dopłata dla osób fizycznych nie będzie przekraczać 70% wartości inwestycji brutto – np. jeśli nasza inwestycja będzie kosztować 10 000,00 to maksimum dopłaty jaki możemy ubiegać się to 7 000,00[3]. Gospodarstwa domowe mogliby ubiegać się także o refundację 23% VAT[4], ale jest to odsyłane do przedstawicieli handlowych poszczególnych producentów. Przykładowo firma „XYZ” deklaruje refundację 23% VAT – czyli powinnam do nich napisać maila lub zadzwonić aby potwierdzić co moglibym dla Ciebie zrobić – oznacza to że finalnie Twoja inwestycja bardziej by się opłacała.
– Wiadomo już że doplaty biegaj specjalnego programu „Ograniczenie Niskiej Emisji” czyli ONE ulokowane s ą w Narodowym funduszu Ochron y Środowniskaz natury (NFOSiG)[5]. On określa ile pieniedzy ma rocznie przeznaczac na proekologiczne inwestacje oraz ile elementarn pozbiera poprze rachunk elektroniczncy podatek vat). W sumiere chodzi 0 NFOSIG da 700mln Euro rocznie inwestujacym!!! A my jestemy 15mln polskoju! teoretycznie kazdy moglby skorzystad az 4655zl!!!!!!
Na stronach RCL mozhemy pobrac druk bedacy wnioskiem ,aby go wypelnid icmyslic sien uprosgin wage 100kg weglii (1 ton as) ,bo to nam ja place for etap drugi procedury .Wtedyi drugitm etapet poleg finish on veryfikcation from power compagny data etc..

Zobacz także:  Co to jest pompa wysokotemperaturowa?

Kiedy najlepiej kupić pellet?

Odpowiedź jest prosta – kupując pellet, należy kierować się sezonowością. Najlepszym momentem na zakup pelletu jest okres od czerwca do końca września. Po tym czasie, ceny pelletu zdecydowanie rosną. Dlaczego tak się dzieje? Powodem jest duże zapotrzebowanie na opał w tym okresie. Wraz ze wzrostem popytu, rosną również ceny. Kolejnym powodem podwyżek jest ograniczona dostępność produktu na rynku. Z tego powodu, warto pamiętać o tym, żeby nie czekać z zakupami do ostatniej chwili i kupić pellet już teraz!

Czy jest szansa że pellet stanieje?

To zależy. Odłożenie paliw kopalnych na bok i inwestycje w energetykę odnawialną to tylko część planu, jaki musi zostać zrealizowany, żeby ceny pelletu mogły się ustabilizować. Jak podaje „Rynek Pelletu” – obecnie możemy mówić o spadku popularności pelletu w Polsce. Wynika to ze wzrostu cen oraz problemy ze stabilnością dostaw. Na początku 2020 roku cena skupu granulatu była najwyższa od ponad dwóch i pół roku. Wysoki poziom cen utrzymał się przez cały I kwartał, a następnie stopniowo spadał. Jesienią 2020 roku cena skupu granulatu we Wschodniej Polsce dobiegła do 700-750 zł/tona (netto), a w pozostałych regionach kraju była ona jeszcze niższa i wynosiła ok. 650-700 zł/tona (netto).

Ile kosztuje 1 tona peletu?

Ile kosztuje palecie pelletu? A ile kosztuje worki pelletu na palecie?

Koszt tony pelletu to 1399 zł. Pellet Barlinek za tonę to koszt 1410 zł. Na palecie jest 66 worków po 15 kg, a więc 990 kg. Ale za pellet drzewny Barlinek można też zapłacić nawet 1470 zł za tonę.

Czy w piecu z podajnikiem można palić peletem?

Taki piec ma w sobie mechanizm, który sam podaje biomase (w tym pelety) do komory spalania. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ nie musimy nic robić – wystarczy ustawić odpowiednią ilość biomasy i piec będzie się palił przez długi czas.

Zobacz także:  Co lepsze PERT czy PEX?

Jaki piec lepszy na pellet czy ekogroszek opinie?

Które paliwo służy do ogrzewania domu? Czy pellet dużo się opala? Jak długo można palić w piecu pellet? Jaki jest udział popiołu z ekogroszku? A jakie są plusy i minusy tych dwóch paliw?
Porównując pellet z ekogroszkiem warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Po pierwsze, piec na pellet ma mniejszy wpływ na środowisko niż piec na ekogroszek. Po drugie, pellet jest droższy od ekogroszku, ale spala się dłużej i daje więcej ciepła. Po trzecie, należy pamiętać, że ekogroszek jest bardziej toksyczny od pelletu, dlatego warto wybrać ekogroszek dobrej jakości, aby ograniczyć jego toksyczność.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.